1928 yılında un değirmeni olarak başladığımız un imalatı sektörüne ilerleyen yıllarda günün koşullarına göre sürekli kendimizi yenileyerek ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak bilgi birikimi ve tecrübemizi de kullanarak bugün;
210 ton/gün buğday işleme kapasitesi, 1000 m2 kapalı un depolama alan, dikey ve yatay buğday silolarına sahip tesisimiz, idare binamız, lojmanlarımız ve yemekhanemizle toplam 12.000 m2 alana kurulu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
Fabrikamızda üretilen yüksek kalitedeki ürünler laboratuar çalışmaları ve uygun hammadde temini ile gerçekleşmektedir. Hammadde olan buğday Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yörelerinden seçilerek gelmekte olup yeterliliği laboratuar şartlarında tespit edildikten sonra ambarlara alınmaktadır.
Ambarlara alınan buğdayların öğütüldükten sonra vereceği netice sonucunda ekmek için yeterli olması beklenir. Un hakkında doğru sonuç her gün yapılan ekmek denemeleridir.
Beşgöz Un fabrikası Laboratuarları, kimyagerlerimiz tarafından buğday ve un analizleri için tam teşekküllü oarak çalışmaktadır. Uzun yıllar karadeniz ve marmara bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin her bölgesine kalitemizi taşıyarak ürünlerimiz siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.
Ayrıca ülkemiz kalkınmasında önemli bir rol oynayan ihracat alanında da başta Gürcistan, Azerbaycan olmak üzere diğer ülkelere de satışlarımızı sürdürmekteyiz